Majówka archeologiczna

Majówka Archeologiczna to impreza o charakterze edukacyjno – rozrywkowym, dotycząca głównie historii i archeologii. Odbywa się ona na terenie wczesnośredniowiecznego grodziska w Chodliku i jest adresowana do uczniów szkół podstawowych, gimnazjów oraz indywidualnych turystów. Pokazy prezentowane są przez grupę kilkudziesięciu wykonawców z całego kraju, którzy dzielą się wiedzą z przybyłymi gośćmi.

 

W trakcie Majówki Archeologicznej można zobaczyć jak za czasów Słowian lepiono gliniane garnki, obrabiano metal czy też tkano na pierwotnych warsztatach tkackich. W niektórych warsztatach każdy uczestnik może spróbować swoich sił, m.in. pomóc kucharce w wypieku podpłomyków, a potem skosztować wyrobu.

 

Jest to naprawdę niezwykła impreza, która pozwala człowiekowi XXI wieku poznać codzienne życie naszych przodków. I to nie tylko oglądając wszystko przez szybę, ale również mogąc dotknąć i poczuć, mogąc wejść do słowiańskiego świata.

 

Pierwsza Majówka Archeologiczna odbyła się w 1999 roku. Po kilku udanych imprezach, było trzy lata przerwy. W 2007 roku Słowianie powrócili do Chodlika i zagościli na kolejne trzy. W 2010 roku impreza została odwołana z powodu powodzi, która nawiedziła okoliczne miejscowości. W tym roku Majówka Archeologiczna powraca i miejmy nadzieję, że już nie odejdzie na dłużej niż rok.