Wieś

tablica ChodlikChodlik jest niewielką wsią położoną w województwie lubelskim, w gminie Karczmiska. Miejscowość zasłynęła w całej Polsce dzięki wczesnośredniowiecznemu grodzisku, które znajduje się w pobliżu oraz Majówkom Archeologicznym organizowanym w Chodliku od 1999 roku.

 

Są jednak i tacy, których Chodlik zachwycił już wcześniej. Odkąd pamiętam ludzie przyjeżdżali tu na grzyby, łowili ryby w rzece Chodelce a zimą organizowali tu kuligi. Większość jednak od zawsze poszukiwała w tym miejscu ciszy i spokoju, o który tak trudno w wielkim mieście. Dlatego też ludzie z różnych stron Polski zaczęli kupować tu działki i stare domy, by mieć swoją własną oazę spokoju.

 

Przyjeżdżamy tu, by pochodzić boso po trawie, by ujrzeć „prawdziwą” polską krowę czy konia oraz, a może przede wszystkim, by pooddychać świeżym powietrzem. Przyjeżdżając raz, pragniemy tutaj powracać, a czasem nawet osiąść na stałe.

 

Co takiego ma w sobie Chodlik, spytacie. Czym wyróżnia się spośród innych polskich wsi…? To raczej trudno wyjaśnić. Może to po części zasługa Słowian, którzy pozostawili tu po sobie tyle i śladów i tajemnic…? A może obecnych mieszkańców i ich otwartości na innych ludzi…? Może też samo miejsce, jego malowniczość i naturalność tak działają na człowieka…? Nie wiem. Jednak ja, za każdym razem gdy wjeżdżam do Chodlika, czuję się tak, jakbym wkraczała do innego świata, pełnego spokoju i harmonii. I może właśnie o to chodzi, może właśnie w tym tkwi jego czar…

 

 

Agnieszka Skrzyńska - Michalczewska