Żmijowiska

 

Chodlik od Żmijowisk dzielą jakieś trzy kilometry łąk i pól, poprzecinanych drogami, ścieżkami i rowami. Nie trzeba więc chyba zaznaczać, że wieś ta, jest równie piękna jak Chodlik. Jednak nie tylko niezwykłe krajobrazy łączą te miejscowości. Bardzo ważną rolę odgrywa też historia. Bowiem w Żmijowiskach również znajdują się pozostałości po grodzie, w ty przypadku - strażnicy.

Gród w Żmijowiskach, był najmniejszym obiektem w tym rejonie. Wzniesiony został pod koniec IX wieku, pełnił funkcję obronną. Tuż obok, na piaszczystych wydmach funkcjonowały dwie osady. Do chwili obecnej zachowała się jedynie niewielka część pojedynczego wału, którego ziemny nasyp osiąga wysokość, niewiele ponad 1,5 metra.

 

Jednak gród w Żmijowiskach, w przeciwieństwie do grodziska położonego w Chodliku, od kilku lat ożywa na nowo. A wszystko to za sprawą Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym, które stworzyło na tym terenie Muzeum Dawnych Słowian. Jest to miejsce, które bez wątpienia warto zobaczyć. Trafić tam można bez problemu, zarówno pieszo i rowerem, jak i samochodem. Poprowadzą nas tam mapy oraz tablice informacyjne, oznakowanie jest naprawdę bardzo dobre.

 

A jeśli o historii tego miejsca chcielibyście się dowiedzieć więcej, zachęcamy do skorzystania z fachowej pomocy, jaką znaleźć można w Muzeum Nadwiślańskim lub archeologa – Pawła Lisa.