Kazimierz Dolny

Kazimierz Dolny leży w Małopolskim Przełomie Wisły, w zachodniej części Płaskowyżu Nałęczowskiego. Od końca XIX w. Kazimierz Dolny jest miejscowością wypoczynkową i stanowi zespół urbanistyczno-krajobrazowy, w którym został zachowany historyczny układ ośrodka handlu położonego na szlaku wiślanym.

 

Przez wielu ludzi nadwiślańskie Miasteczko uważane jest za perełkę Lubelszczyzny – miejsce niezwykłe, pełne magii. Kazimierz posiada wiele zabytków, dzięki czemu przebywając tam, czujemy ducha czasu i pewną wyjątkowość miejsca. Bo ileż historii kryją w sobie te stare kamienice czy mury kościelne…

Zakochani spędzają tu romantyczne weekendy, urządzają zaręczyny i przyjęcia weselne. Rodziny z dziećmi spędzają czas w urokliwych wąwozach i na ścieżkach rowerowych czy spacerowych. Natomiast ludzie starsi przyjeżdżają do Kazimierza, by go zwyczajnie zwiedzić.

 

Ogólnie rzecz biorąc, niewielu jest takich ludzi, którzy pozostają niewzruszeni na urok Kazimierza. Niektórzy po prostu do tej słabości się nie przyznają. Bo czy można nie pokochać tych wspaniałych budowli, małego Ryneczku, studni i bulwaru wiślanego wiosną? Czy można nie zachwycić się malowniczymi wąwozami i okolicami, które otaczają ten piękny skrawek ziemi? Czy można nie poczuć magii, letnim wieczorem siedząc na ławce i wsłuchując się w klezmerskie przyśpiewki? Jedno jest pewne – nie można tego zrozumieć, wcześniej tego nie czując.