Karczmiska

Karczmiska to spora wieś położona w województwie lubelskim, powiecie opolskim. Od Chodlika dzielą ją 3 km. Prawdopodobnie Karczmiska zwane były pierwotnie "Krampą" i łącznie z Wietrzną Górą – obecnym Kazimierzem Dolnym, zostały nadane w 1181 roku przez Kazimierza Sprawiedliwego, Norbertynkom Zwierzynieckim spod Krakowa. Historia Karczmisk jest więc równie długa co nadwiślańskiego Miasteczka.

Wracając do teraźniejszości, w Karczmiskach jest kilka miejsc, które warto zobaczyć. Co to za miejsca? Przede wszystkim park i dworek. Obecnie mieści się tam Biblioteka Gminna oraz część Urzędu Gminy. Jednak kiedyś istniał tam folwark starościński zamieszkiwany przez kolejnych dzierżawców rekrutujących się spośród średniej szlachty. W skład tego folwarku wchodził budynek rezydencjonalny oraz drewniane zabudowania folwarczne. Z czasem majątek ten przeszedł na rzecz skarbu państwa.

W latach kolejnych majątek należał do ks. Anny z Sapiehów Sanguszkową II voto Sewerynową Potocką, ks. Adama Czartoryskiego z pobliskich Puław, z czasem nabyli ziemię Wesselowie, a następnie Romuald, Zbigniew Straży i jego potomstwo. Po wyzwoleniu majątek rozparcelowano na mocy Reformy Rolnej.

Kolejnym miejscem wartym zwrócenia uwagi jest kościół p.w. Św. Wawrzyńca oraz drewniana dzwonnica z ok. 1723 roku. Pierwsza wzmianka o parafii pochodzi z 1452 r. Jeszcze w pierwszej połowie XVI w. występuje ona jako samodzielna jednostka, później - kościół filialny parafii w Kazimierzu. Wizytacje z XVII w. wspominają o kościele drewnianym wybudowanym w 1458 r. Możliwe, że była to już druga świątynia. Fundatorem kolejnego kościoła, wybudowanego w 1723 r. był Jerzy Lubomirski. Kościół ten był konsekrowany w 1725 r., jednak spalił się w 1842 r. Obecny, murowany kościół, wybudowany został w latach 1842- 48.

Jedną z największych atrakcji regionu jest bez wątpienia Nadwiślańska Kolejka Wąskotorowa, która swoją siedzibę ma właśnie w Karczmiskach. Zbudowana została ona w latach 90-tych ubiegłego wieku przez rodzinę Kleniewskich. Obecnie kolejka wykorzystywana jest do celów turystycznych. W ostatnich latach prowadzone są intensywne prace przy odnawianiu kolejki i remontu budynków stacyjnych oraz torów. Nie trudno się domyślić, że kolejka cieszy się wielkim zainteresowaniem. Jest to wspaniała atrakcja zarówno dla młodych, jak i tych nieco starszych, a przede wszystkim dla rodzin z dziećmi.