Majówka Archeologiczna 2011

Majówka Archeologiczna 2011 za nami! Zorganizowana po raz IX impreza przywiodła do Chodlika tłumy zwiedzających. Od środy do piątku wśród turystów najbardziej wyróżniającą się grupą były dzieci i młodzież szkolna. W sobotę zaś po grodzisku spacerowały głównie rodziny z dziećmi.

Pogoda była wręcz idealna, a to sprzyjało długim spacerom i przebywaniu na świeżym powietrzu. Na grodzisku wsłuchiwano się w opowieści o tym, jak Słowianie przygotowywali posiłki, z czego robili naczynia oraz czym się leczyli. Nie brakowało również zajęć praktycznych, takich jak strzelanie z łuków, wybijanie monet czy też lepienie garnków. Można było też skorzystać z lekcji tańca dawnego oraz wygrać nagrody w różnorodnych konkursach.

Sobotni wieczór zakończył się szybciej niż planowano, a to za sprawą deszczu. Jednak pokaz tańca z ogniem się odbył. Było to niezwykłe widowisko, łączące w sobie zarówno wspaniałą muzykę, jak i niepowtarzalny klimat. Kilka postaci poruszających się zwiewnie po polanie, bitwa, powrót poległych do życia, a wszystko to w towarzystwie ognia, który w tym spektaklu miał niezwykłą moc uzdrawiania.

Przy grodzisku przygotowane zostało specjalne stoisko z kuchnią wiejską, gdzie gospodynie z Chodlika sprzedawały swoje wyroby. Domowe naleśniki, dżemy, pierogi, bigos czy chleb ze smalcem rozchodziły się niczym przysłowiowe ciepłe bułeczki. Tuż obok swoje stoisko miała Gmina Karczmiska, gdzie mogliśmy uzyskać wiele przydatnych informacji oraz otrzymać różnorodne foldery i ulotki.

Przez cztery dni Chodlik tętnił życiem. Wczesnośredniowieczne grodzisko znów wypełnili Słowianie wraz ze swym dobytkiem. Teraz czas na powrót do rzeczywistości. Chodlik znów wypełnia śpiew ptaków i szum liści na wietrze, a puste grodzisko tyko czasami gości kogoś na swym terytorium.