Bogatsi o nową wiedzę...

Pierwszy dzień „Chodlikowskiego Spotkania Archeologicznego” za nami. Co takiego się wydarzyło? O czym warto wspomnieć? Chyba najważniejszym punktem programu, przynajmniej dla mnie, był cykl dwóch referatów popularnonaukowych. Wyjątkowy był sam gość ów spotkania - Profesor Stanisława Hoczyk - Siwkowa z Instytutu Archeologii UMCS – wieloletnia badaczka i można by rzec znawczyni historii tego regionu. Wygłosiła ona wykład na temat archeologii Chodlika oraz historii prowadzonych na obszarze Kotliny Chodelskiej badań archeologicznych.

 

Drugim punktem spotkania był referat mgr Łukasza Miechowicza z Państwowej Akademii Nauk, który opowiedział o odkryciu i pierwszych wynikach badań wczesnośredniowiecznego cmentarzyska kurhanowego w Chodliku oraz wczesnośredniowiecznym obrządku pogrzebowym Słowian.

 

Choć słuchaczy było niewielu, Ci którzy przyszli, na pewno nie żałują. Spotkanie wypełnione było bowiem nie tylko wiedzą, ale również wspomnieniami i refleksjami. Ja dzięki tym wykładom dowiedziałam się wielu ciekawych rzeczy, wzbogaciłam o wiedzę, którą wydaje mi się powinnam posiadać, chociażby ze względu na to, że dotyczy ona ziem, na których kiedyś, przed wiekami żyli nasi przodkowie, miejsca w którym obecnie sama mieszkam.

 

Jeśli chcielibyście poznać szczegóły, zapraszamy do zakładki „Spotkanie Archeologiczne”.